Як застосовуються положення пп. 287.1, 287.6 ст. 287 та п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України суб’єктом господарювання, який придбав у власність об’єкти нерухомості, що розташовані на земельних ділянках комунальної власності?

Body: 

Відповідь: Оскільки суб’єкт господарювання не є власником земельних ділянок, а також не є постійним землекористувачем земельних ділянок під об’єктами нерухомості, то у нього не виникає обов’язок із сплати земельного податку – обов’язкового платежу, що справляється з власників земельних ділянок, а також постійних землекористувачів (пп. 14.1.72 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України (Кодекс)).

Водночас, оскільки суб’єкт господарювання використовує земельні ділянки, які після придбання об’єкта нерухомості залишилися у комунальній власності, то він, як землекористувач на умовах оренди (пп. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 Кодексу), зобов’язаний сплачувати орендну плату за землю згідно з укладеним договором оренди відповідної земельної ділянки (п. 288.1 ст. 288 Кодексу).

Використання земельних ділянок без належного оформлення прав, включаючи право оренди є порушенням норм земельного законодавства (ст. 125 Земельного кодексу України). При цьому, повноваження із здійснення контролю за дотриманням земельного законодавства делеговано виконавчим органом сільських, селищних, міських рад (п. 1 п. «б» част. 1 ст.33 Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні».