Про податок на нерухоме майно у телефонному режимі

Body: 

Днями, у Жовківському відділені Личаківської ОДПІ було проведено черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Податок на нерухоме майно».

Начальник Жовківського відділення Личаківської ОДПІ Богдан Звізло підчас проведення чергового сеансу телефонного зв’язку «Гаряча лінія» відповідав на запитання громадян щодо майна, яке підлягає оподаткуванню та які пільги передбачені в оподаткуванні, коли необхідно сплатити податок, та хто і в якій сумі його нарахує.

Пропонуємо найбільш актуальні запитання, які надійшли в ході проведення сеансу телефонного зв’язку.

  Якщо квартира є у спільній власності, хто має сплачувати податок?

В разі, якщо об’єкт нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб або спільній сумісній власності кількох осіб, що поділена між ними в натурі, то платником буде окремо кожна така особа, яка має відповідну частку власності нерухомого майна. Якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом.

 Що робити, у випадку, коли  власник нерухомості отримав повідомлення-рішення, але вважає, що сума податку повинна бути іншою, ніж зазначена в цьому повідомленні. Як виправити нараховане зобов’язання?

Необхідно звірити на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, розмір загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості та право на користування пільгою із сплати податку.

У разі виявлення розбіжностей із даними, підтвердженими платником податку, орган фіскальної служби за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим.

Які об’єкти нерухомості не підлягають оподаткуванню?

Податковим кодексом України визначено перелік об’єктів, на які цей податок не поширюється: це – будівлі дитячих будинків сімейного типу, гуртожитки, нерухомість, яка належить дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об’єкта на дитину, особам-учасникам АТО та їх чоловікам (дружинам), непридатна для проживання житлова нерухомість, у тому числі у зв’язку з аварійним станом (але має бути відповідне рішення органу місцевого самоврядування).

  Чи звільнено пенсіонерів від сплати податку на нерухоме майно?

Місцевий податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, повинен сплачуватися всіма фізичними та юридичними особами, які мають у власності житлову нерухомість або частку на неї.

Не сплачують податки лише ті, хто має у власності житло, площею менш ніж 70 кв.м для квартир, та 150 кв.м – для будинків.

Щодо звільнення від сплати вказаного податку через наявність певного статусу (пенсіонер, чорнобилець, наявність інвалідності тощо), то чинне законодавство такої пільги не передбачає.

Натомість пенсіонери за віком звільнені від сплати земельного податку і таке звільнення від сплати земельного податку, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання в межах граничних норм (стаття 281 Податкового кодексу України).

   В яких випадках власник нерухомого майна може звернутися до контролюючих органів для звірки даних?

Фізичні особи – власники нерухомого майна відповідно до п.п.266.7.3 п.266.7 ст.266 ПКУ мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо:

- об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;

- розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;

- права на користування пільгою із сплати податку;

- розміру ставки податку;

- нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення - рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

 Чи передбачений  штраф за несплату податку?

Так, за несплату податку на нерухомість передбачений штраф в розмірі 10% від його суми, якщо платіж прострочений менш ніж на 30 днів. У тому випадку, коли прострочення становить більше 30 днів, штраф збільшиться до 20%.